Spirulina

26.02.2015 12:33


Spirulina je starobylá sladkovodní řasa, která dovede vyživovat organizmus a posilovat činnost orgánů.

Díky obsahu vitamínu B12 zlepšuje kvalitu krve a vzhledem k vysokému obsahu antioxidačních látek

účinně detoxikuje organizmus. Tělo také zásobuje potřebnými živinami a dodává mu bílkoviny, vitamíny,

minerály a stopové prvky.

 Modrozelená řasa Spirulina vlastně není řasa. Je to sinice, která tvoří vlákna složená s cylindrických buněk, které se točí v levotočivou šroubovici. Ve vodě vlánka spiruliny vypadají jako malinké pružinky. Spirulina byla objevena v roce 1921 u Čadského jezera v Africe. V roce 1963 vedl Dr. G. Clement z francouzského ústavu IFP tým, který prováděl v Africe výzkum a objevil, že má Spirulina vynikající nutriční hodnoty. IFP započalo výzkum pěstování Spiruliny, také zjistili, že Spirulina obsahuje celou řadu prvků a poskytuje velmi kvalitní živiny pro lidský organizmus. Spirulina byla uznána jako ideální přírodní doplněk stravy a v budoucnu také jako důležitý zdroj potravy pro lidi. Je také zařazena mezi tzv. superfoods. 
Využítí Spiruliny a její léčivé a preventivní účinky
• Potravinové doplňky a zdroj potravy.
• Přírodní barvivo pro potraviny a kosmetiku.
• Aplikace v lékařské vědě.
• Pomáhá bojovat proti psychické a fyzické zátěži.
• Antioxidační a antiradikálová aktivita.
• Redukuje cholesterol – za pomocí kyseliny gama-linoleové dochází ke zvýšení HDL cholesterolu, neboli tzv. „hodného cholesterolu“. Zároveň působí na snížení LDL cholesterolu, tzv. „zlého“. Efektivního účinku lze dosáhnout i při velmi nízké dávce Spiruliny.
• Má protivirové účinky.
• Snižuje vysoký krevní tlak.
• Dodává potřebné vitamíny, minerály a živiny.
• Pomáhá při cukrovce.
• Zlepšuje imunitu organismu – užíváním Spiruliny dochází k celkovému posílení imunitního systému, a to jak v rámci tvorby protilátek, tak také tvorbě buněk.
• Zlepšue astma a pomáhá v prevenci zánětů dutin.
• Fykocyanin, modré barvivo, zamezuje vzniku zánětů a bolestí vzniklých při alergiích nebo artritidě.
• Podporuje krvetvorbu a slouží jako prevence proti chudokrevnosti.
• Příznivě působí na střevní mikroflóru – konzumace Spiruliny má pozitivní účinek na tvorbu prospěšné střevní mikroflóry, zejména na lactobacily. Efektivně se zvyšuje jejich množství v trávicí soustavě a tím podporuje funkci trávení. Příjem Spiruliny rovněž zlepšuje absorbci vitamínu B1.
• Detoxikuje ledviny.
• Chrání buňky před radiací, tato jedinečná vlastnost je založena na vědeckém zkoumání. Vědci podávali dětem žijícím v okolí Černobylu každý den 5g Spiruliny. Příjem tohoto množství Spiruliny, jim zlepšilo celkový zdravotní stav a posílilo imunitní systém.
• Užívání Spiruliny předchází vzniku rakovinových onemocnění, speciálně v dutině ústní.
• Pomáhá redukovat tělesnou hmotnost.
    
Co Spirulina obsahuje?
Spirulina Platensis je výjimečným zdrojem chlorofylu, beta-karotenu, vitamínů a minerálů. Dovede organizmu pomoci s neutralizací volných radikálů, pročišťuje cévy a krev. Zejména chlorofyl pomáhá regenerovat jaterní tkáň, čistí trávicí ústrojí, podporuje tvorbu probatických kultur a obnovuje zdravou střevní mikroflóru.
Fykocyanin, který spirulina obsahuje je látka, která jí pomáhá s fotosyntézou. Je to modrofialové barvivo, které má Spirulina rozpuštěno mezi svými buněčnými orgány. A Právě v něm nalezneme velké množství bílkovin. Vědecké analýzy tohoto barviva potvrdily, že má vysoce antioxidační účinek, protizánětlivou aktivitu a blahodárné účinky na onemocnění ledvin, protože je dovede zbavit toxinů.
Ve Spirulině je také hojně zastoupena kyselina listová, železo a vitamín B12. Toho uskupení látek je základem pro zdravou krvetvorbu. Chlorofyl má také silné detoxikační a hojivé účinky. Pomáhá z těla odstranit těžké kovy, chemikálie a další jedy. Podporuje metabolizmus kůže, urychluje hojení ran a vředů.
Kyselina linoleová působí jako prekursor prostaglandidů, které regulují řadu tělesných funkcí. Vitamín B12 je také důležitý pro zdravou funkci nervů.  Spirulina se vyznačuje lehkou stravitelností a vstřebáváním.
Jako doplněk výživy má Spirulina jeden z nejvyšších obsahů bílkovin. Obsahuje o 60-70% více bílkovin než jakékoliv jiné přírodní potraviny nebo většina potravinářských výrobků. Na rozdíl od jiných forem proteinů Spirulina je z 85-95% stravitelná a je jako jedna z mála  volně k dispozici jako samostatný doplněk stravy. Ve využitelnosti bílkovin lidským organizmem je Spirulina je na druhém místě, před ní jsou pouze sušená vajíčka s o 5% vyšším obsahem využitelných bílkovin.
Ještě vyšší nutriční hodnoty lze nalézt v její vysoké koncentraci antioxidantů, vitamínů, minerálů a dalších prospěšných živin, které obsahují esenciální mastné kyseliny, GLA mastné kyseliny, lipidy, nukleové kyseliny (RNA a DNA), B komplex, vitamin C a E a fytochemikálie, jako jsou karotenoidy, chlorofyl a fykocyanin, což je protein, který je znám jako inhibitor rakoviny.
Velký pomocník při hubnutí
Spirulina je také jedním s přírodních pomocníků, kteří Vám pomohou zhubnout. Jak to dělá? Spirulina je koncentrovaným zdrojem aminokyselin a sacharidů, které se rychle vstřebávají do krve. Hypotalamus, část mozku, která má na starost hlídat hladinu cukrů a aminokyselin při jejich poklesu vyšle okamžitě signál a my dostaneme hlad. Spirulina nám pomáhá udržovat v krvi stálé koncentrace těchto látek a mozek tedy nemá důvod hlásit, že má hlad ani v okamžiku, když je žaludek zcela prázdný.
Spirulina se ukázala být užitečná zejména u nízkokalorické diety pro její vysoké nutriční hodnoty ve spojení s nízkým obsahem kalorií (390 cal na každých 100 g sušiny), a proto patří k důležitým zdrojům živin během redukční diety. Esenciální aminokyselina fenylalanin, které Spirulina obsahuje 3% je schopna snížit hlad, dodává pocit sytosti a pomáhá lidem při dodržování nízkokalorické diety. V takových případech se doporučuje vzít si Spirulinu zhruba 30 minut před hlavním jídlem.
Přítomnost vitamínu B12 je důležitá zejména pro vegetariány. Spirulina je také užitečná jako doplněk pro lidi, kteří hodně sportují, dodává vitamíny a minerální látky, které pomáhají vytvářet energetický metabolismus. Obsahuje komplexy aminokyselin (leucin, izoleucin a valin), důležité esenciální aminokyseliny, které si tělo nedovede vyrobit, bílkoviny, antioxidanty, karnitin a kreatin.
Základem ovšem zůstává, že při redukčních dietách se často stravujete nedostatečně. Jídlo, které přijmete, neobsahuje potřebné množství živin, které váš organismus vyžaduje. Proto je vhodné zapojit Spirulinu do jídelníčku pro doplnění vitamínů a minerálů, ale také pro podporu trávicího systému, který zajistí pravidelné vylučování.
Kombinace všech těchto účinků Spiruliny má příznivý vliv na zdraví a ve výsledku také na snížení nadváhy. Je zajištěna výživová složka a zároveň dostatečně efektivní vylučování.
Je Spirulina vhodná pro každého?
Spirulina je vhodným doplňkem stravy pro většinu z nás. Jsou zde ale určitá drobná omezení, na která byste si měli dávat pozor.
Spirulina je vhodná pro děti i dospělé, je vřele doporučována pro vegany a vegetariány, aby doplnili základní zásobu živin pro správnou funkci orgánů a pro správnou krvetvorbu. Spirulina se může stát také výborným doplňkem stravy pro kojící matky nebo těhotné ženy.
Sladkovodní řasa Spirulina v sobě obsahuje jedinečné množství prospěšných látek, které byste měli dodávat vašemu tělu každý den. Jedná se také o čistě přírodní produkt, který není toxicky znečištěný.
Vždy ovšem sledujte, neprojeví-li se nežádoucí účinky. Jedná se zejména o vznik průjmů či zvracení právě u těhotných žen. Pokud by mělo dojít k těmto reakcím, je vhodně užívání okamžitě pozastavit.
Kupujte vždy Spirulinu, která má ověřený původ
Naše Spirulina Taiwan je  původem z Taiwanu a náš dodavatel se zabývá pěstováním Spiruliny již od roku 1954.  Námi nabízená Spirulina se pěstuje ve středním Tchaj-wanu, je to oblast, která se těší po celý rok dostatkem slunečního svitu, čerstvým a čistým ovzduším a kvalitními vodními zdroji. Takové prostředí je ideální pro pěstování Spiruliny vynikající kvality. Za posledních 25 let provedl dodavatel obrovské  investice  do výzkumu a vývoje a toto úsilí přineslo své ovoce v podobě vysoce jakostní spiruliny upravené do podoby, kdy se vstřebá do organizmu maximum živin. Náš dodavatel a výrobce v jednom je držitelem několika celosvětově uznávaných certifikátů ISO (International Organization for Standardization). Většina produkce se vyváží do Evropy, Spojených států a dalších vyspělých zemích. Vzhledem k produkci a vysoce rafinované technologii, byla kvalita jeho produktů v těchto zemích přijata s absolutní důvěrou.
V listopadu 2003, získala společnost zlatou medaili v kategorii biotechnologie 2003 National Bio & Medical Care Quality Award, a následně v prosinci 2003 další zlatou medaili pro skupinové ocenění v 7. ročníku vynikající Bio Technology Industry Development Award.
Dejte si pozor na tabletky řas s pojivy a éčky!
Většinou se jedná o levné produkty nabízené na slevových portálech.
Pokud kupujete sladkovodní řasy chlorellu nebo spirulinu, vždy si přečtěte složení tabletek. Neměly by obsahovat žádná pojiva či jiné přídavné látky. Pouze kvalitní, technologicky a patentově zpracovaná 100% čistá řasa spirulina i chlorella se všemi certifikáty a od ověřených výrobců, se dá lisovat do tabletek bez pojiv, tedy bez éček a dalších přídavných látek.
Některé menší firmy, většinou s Číny koupí řasu od renovovaných výrobců, tu zředí a namíchají s pomocnými látkami typu „E“, ztabletují na tabletky, a poté za účelem zisku nabízejí k prodeji do Evropy za super ceny. Tato „ředěná“ řasa chlorella nebo spirulina však obsahuje pouze 30-50% řasy a zbytek jsou pojivé látky, které se zdravím nemají nic společného. Potom naleznete ve složení např. v 500mg tabletce pouze 300mg řasy a 200mg pojiv a jiných chemikálií, nebo dokonce jen 100mg řas a zbytek jsou látky, které Vašemu zdraví rozhodně nepřispívají. Zanášejí Vaše tělo toxiny a řasy, které v dobré víře konzumujete, ztrácí svůj detoxikační efekt, protože musí odbourávat pojiva a éčka, která s nimi polykáte.

Proto je velmi důležité kupovat kvalitní prověřené zboží a ne jen vyhledávat nejlevnější zboží nevalné kvality, které místo aby Vašemu zdraví pomohlo, spíše uškodí. Toto nekvalitní zboží se objevuje zejména na slevových portálech za super ceny a má nabudit dojem kvalitního výrobku. Kvalitní a zdravý produkt takovou vůbec reklamu nepotřebuje.
Omezení pro zelené potraviny
Zelené potraviny  či doplňky stravy  se nemohou užívat:
• po transplantaci orgánů (nejméně 9 měsíců po transplantaci neužívat)
• při akutní plicní embolií
• při akutním zánětu hlubokého žilního systému
• po operaci trávícího systému nebo jeho části (alespoň týden nejíst zelené potraviny)
• při ozařování (3 dny před a 3 dny po ozařování)
• při Crohnově chorobě v aktivní fázi (spirulina nevhodná - dráždí, ječmen vhodný - hojí) -  vždy konzultujte s lékařem
Doporučení:
Všeobecně se doporučuje užívat mladý ječmen a sladkovodní řasy, Spirulinu a Chlorellu současně a dlouhodobě. Jejich účinek se společným užíváním několikanásobně zvyšuje.

Pokud se necítím dobře: nachlazení, únava, stres, něco na mne "leze" a u dalších jiných civilizačních chorob, beru jednorázově po dobu 3 – 5 dnů vždy ráno a večer 10 – 20 tablet pro okamžitou detoxikaci organizmu. Spirulina je potravina, takže se jí nedá předávkovat. Na zdraví to nemá vliv, je to pouze otázka peněz, vyzkoušeno osobně a pomáhá to! Možno zvolit dle užívání i chlorellu.

Protože zelené potraviny podporují organismus ve vylučování cirozodých látek z těla, je lepší užívat klasické léky půl hodiny před užitím zelených potravin.
Zelené potraviny mohu jen doporučit nejen maminkám, ale všem co chtějí být zdraví, vhodné v těhotenství i při kojení.
________________________________________