Mák modrý ( maková semínka )

05.05.2015 23:24
Mák modrý ( maková semínka )

Mák setý je jednoletá bylina, která dorůstá výšky až 180 cm., která je již po staletí využíván nejen jako výborný zdroj energie, ale také k přípravě nejrůznějších medicínských a léčebných přípravků. Antičtí atleti například konzumovali směs semen máku, medu a vína pro zdraví a sílu. Mák je vyjímečný.přírodní rostlinný zdroj s nejvyšším obsahem vápníku.( cca 1 400 mg na 100 gramů ), hořčíku 340 mg a železa 12mg.

mletý ( můžeme sami doma umlít na speciálním mlýnku na mák )
celá maková semínka
makový olej
Mák jako olejnina obsahuje asi 60 % tuku, zejména mastné kyseliny stearovou, plamitovou a linolovou – je tak obrovským zdrojem energie a vhodný i pro výrobu makového mléka.

Účinky máku:

zdroj síly a energie
prevence osteoporózy
zlepšuje paměť
prevence karcinomu prsu
působí jako prevence zubního kazu
brání stresu a klidňuje
tlumí bolesti hlavy
uvolňuje svalové křeče
přispívá klidnému spánku
přispívá k léčení respiračních onemocnění
prosívá silným kostem a výživě vlasů a nehtů
makový olej je vhodný na ekzémy, záněty a výrazně pomůže i s lupenkou, hydratuje a zjemňuje pokožku

Použití: do koláčů, buchet, závinů, ale z máku je také výborná pomazánka s medem, na výroku makového mléka....

Jak vyrobit makové mléko?

mák cca 100g necháme louhovat přibližně 4 -8 hodiny ve 1000ml vody, občas promícháme a následně rozmixujeme do jemné konzistence a následně přecedíme ( nápoj mámléčnou barvu ). Můžeme dochutit medem nebo rozixovat s banánem. Pijeme hned čerstvě připravěné makové mléko a pokud možno déle je neskladujeme. Makové mléko je zásadotvorné a působí proti překyselení organismu. Může též sloužit jako náhrada kravského mléka.

Maková kaše:

1 díl namletého máku, 1 díl bulguru, 1/4 dílu rozinek, špetka soli, 4 díly vody. Všechny ingredience vaříme 30 minut. Podle potřeby přidáme vodu.